| Part Number | SMCJ70CA-E3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 484080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 70V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ70CA-E3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ70CA-E3 57T |
|---|---|
| Minimum Breakdown Voltage | 77.8 V |
| Pin Count | 2 |
| Maximum Peak Pulse Current | 13.3 A |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Clamping Voltage | 113 V |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 70 V |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Supplier Package | SMC |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ70CA-E3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 33.3V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SM15T39CA.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode TVS Dual Common Anode Uni-Dir 38V 40W 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SZMMBZ47VALT1G.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Directional 3.3V 35W 2-Pin X1-DFN1006 T R Download PDF datasheet for DESD3V3S1BL-7B.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 3000W 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for 3KASMC24AHE3_A I.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 58.1V 1.5KW 2-Pin DO-201AE T R Download PDF datasheet for 1V5KE68CA.pdf |
|
Nexperia | NPAPESD5V0U2BMB,315 ESD SUPPRESSOR TVS 1 - |
|
ON Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 15.3V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB18AT3G.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 5V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ5.0CA-13-F.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 160V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ160CA.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 85V 3KW 2-Pin DO-214AB Download PDF datasheet for SMLJ85A.pdf |